Ημερομηνία Τετ Ιούλ 30, 2014 7:58 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 828 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 83  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τριγμοί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 21, 2009 6:07 pm 
Gear Four

Εγγραφη: Πέμ Μαρ 27, 2008 5:00 pm
Δημοσ.: 1536
Τοποθεσια: ΚΟΖΑΝΗ
Χωρίς σύνδεση
telios έγραψε:
..χαιρετω την παρεα των tiguan..ειμαι κατοχος του τεριος 2 α/τ....διαβαζω τα προβληματα σας κι εχω παθει σοκ..γιατι σκεφτομουν σοβαρα να πουλησω τον γιαπωνεζο και να παρω γερμανο..εχουμε κι εμεις τριγμους και θορυβους αλλα τοσο μεγαλα προβληματα φρενων και κινητηρων...οχι..το tiguan μου αρεσει πααρα πολυ..ομως με τετοια προβληματα...σταματησα να το σκεφτομαι...
..αν υπαρχει καποιος να με μεταπεισει...ευπροσδεκτος..
beerchug

ΑΣΤΟ....ΜΠΑΧΑΤΕΛΑ ΕΙΝΑΙ!!!....μονο σε κατηφορες παει ...και μαλιστα με μηδενικη καταναλωση!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 21, 2009 6:30 pm 
Gear Four
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Νοέμ 06, 2008 9:42 pm
Δημοσ.: 1513
Τοποθεσια: Βόλος
Χωρίς σύνδεση
telios έγραψε:
..χαιρετω την παρεα των tiguan..ειμαι κατοχος του τεριος 2 α/τ....διαβαζω τα προβληματα σας κι εχω παθει σοκ..γιατι σκεφτομουν σοβαρα να πουλησω τον γιαπωνεζο και να παρω γερμανο..εχουμε κι εμεις τριγμους και θορυβους αλλα τοσο μεγαλα προβληματα φρενων και κινητηρων...οχι..το tiguan μου αρεσει πααρα πολυ..ομως με τετοια προβληματα...σταματησα να το σκεφτομαι...
beerchug

Φίλε telios καλωήλθες...! beerchug Η δημοσίευσή σου μάλλον θα μεταφερθεί στο viewtopic.php?f=47&t=1157&start=320. Τα ΤΟΣΑ προβλήματα τα συμπέρανες από τον αριθμό των προβλημάτων που μέτρησες ή από τις σελίδες που έχει το κάθε τόπικ και πιθανότατα δεν τις διάβασες όλες...; Γιατί πολλές φορές πολλοί φίλοι κάνουν την τρίχα ....τριχιά και τα περισσότερα καταλήγουν φλυαρίες. Προβλήματα είναι λογικό να παρουσιαστούν όπως και σε κάθε αυτοκίνητο. Είναι όμως τόσα όσα υπέθεσες;
Το Terios είναι πραγματικά πολύ καλό αυτοκίνητο και δε θέλω να σε μεταπείσω. Τώρα γιατί Πανευρωπαϊκά ακόμη και τώρα μετά από 2 χρόνια κυκλοφορίας του tiguan, περιμένουν όλοι 3 μήνες για να παραλάβουν το δικό τους αφού η icon_vw δεν προλαβαίνει να καλύψει τη ζήτηση παρά την οικονομική κρίση και παρά το γεγονός ότι από πέρυσι έχει διπλασιάσει την παραγωγή στο εργοστάσιο, δεν ξέρω. eusa_think eusa_think eusa_think
Και γι΄αυτό που γράφει ο pacemaker στο viewtopic.php?f=19&t=41&start=40 και εγώ απορώ... eusa_think eusa_think eusa_think
Πάντως το τόπικ στο viewtopic.php?f=19&t=41&st=0&sk=t&sd=a διάβασέ το όλο. Λεφτά θα δώσεις, φρόντισε να πάνε εκεί που αξίζει. new_thumright

Τελευταία επεξεργασία απο dimitris_volos την Τρί Δεκ 22, 2009 12:11 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 21, 2009 10:27 pm 
Gear Three
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Ιουν 24, 2009 11:29 am
Δημοσ.: 927
Τοποθεσια: Κυπριάδου , Μήλος , Σύρος
Χωρίς σύνδεση
telios έγραψε:
beerchug

to ΤΕΡΙΟΣ ηταν η επιλογη σου και αυτο απο μονο του ειναι σεβαστο. εγω οταν πριν 2 χρονια εκανα τεστ στο νεο τοτε μοντελο εφυγα με κλειστοφοβια (κουβαλαω και μια διαπλαση), ομως αν χρειαζεσαι να σε πειθουν για να "επιλεγεις" τοτε το προβλημα ειναι οτι δεν θελεις ενα αυτοκινητο απο ερωτα, αλλα ενα αυτοκινητο που θα σου εχουν υποσχεθει οτι ειναι αξιοπιστο και με καλο "ονομα" ακομα και αν δεν σου κανει κλικ.
εδω ομως ολοι εμεις που μπαινουμε 3και4 φορες στο φορουμ, ειμαστε απλα βλαμενοι και τυφλοι ερωτοπαρμενοι κομψης Γερμανιδας , τρυφερης και ακλονητης , του δασικου του δρομου και της εθνικης παιχνιδιαρα, των ηλεκτρονικων της λατρεις και του ονοματος της παραλυρουντες. Οχι αυτοκινητο δεν εχει κανεις απο εμας εδω και γιαυτο δεν μπορει να σε πεισει, tiguan με διπλα και μονα turbo οδηγουμε , λασπωνουμε , ομορφαινουμε, και ξοδευοματσε σ αυτα και πολλα αλλα καλα και ομορφα αυτοκινητα εχω δει και εχω ζηλεψει στο δρομο, αλλα μου εφταναν τα κουκια και αλλα οχι να τα αγορασω, αλλα αυτη την χαρα καθε φορα που πιανω το τιμονι της περιμενα 4 μηνες , και γιαυτη τη χαρα που εδω μοιραζομαι με φιλους που ισως ποτε δεν δω , μιλω συνεχεια και για να μην τελειωνει ποτε αυτη η κουβεντα τους λεω για το ηλεκτρονικο χειροφρενο που κολησε και για το καλυμα στο πορτ μπαγκαζ που δεν τυλιγει. οταν θα παρω αυτοκινητο και εγω σαν αλλα πολλα θα δενω το χειριοφρενο του θα μπαινω σπιτι και θα ξεχναω οτι οδηγησα και οτι θα οδηγησω ξανα. αλλα τωρα εχω TIGUAN. καλα σου χιλιομετρα, και αποψη μου ειναι οτι απο εξω το τεριος ειναι ομορφο μικρο .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 21, 2009 11:51 pm 
Gear Three
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 06, 2008 1:58 pm
Δημοσ.: 625
Τοποθεσια: ΑΧΑΡΝΕΣ ΑΤΤΙΚΗ
Χωρίς σύνδεση
telios έγραψε:
beerchug

Εχεις δικιο φιλε,και εγω εχω παθει σοκ απο τα προβληματα που μου εχει προκαλεσει αυτο το παλιο Tiguan.Kαταρχην 20 μηνες τωρα εχω χασει τον ''υπνο'' μου αλλα και τον'' ξυπνιο'' brows ,ολο προβληματα μου προκαλει wall .Χρειαζομαι επιγοντος ψυχολογο/παθολογο και οφθαλμιατρο.Μα ειναι δυνατον σταματημενος στο φαναρι να να παιρνω ματι τα μικρα ''Τiguan'',ξεροσταλιαζοντας,αδιαφοροντας για την σουπερ Cayenne διπλα μου.Αυτο ειναι σοβαρο ψυχολογικο προβλημα,το λενε ''διαστροφη στο TIGUAN'' inlove icon_yahoo dizzy2 help . yikes yikes yikes .Προσοχη δεν προσπαθω να σε μεταπεισω,απλα βρηκα καποιον να πω τον πονο μου,καθως ολοι εδω μεσα ειμαστε ομοιοπαθεις και ασθενεις new_lol new_lol new_lol yes2bb yes2bb yes2bb .

Υ.Γ:Καλη επιλογη το Terios,αλλα δεν ειναι Tiguan. new_thumright

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΠΟΡΙΕΣ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 22, 2009 12:53 am 

Εγγραφη: Δευτ Ιούλ 06, 2009 1:08 pm
Δημοσ.: 21
Χωρίς σύνδεση
φιλε μενιδιατη μιας και εγω μενιδιατης ειμαι λεω να κανονισουμε μαζι το ραντεβου στον ψυχολογο για να μας βει και φτηνοτερα , γιατι και εγω που εχω tigi δεν χορταινω να πληρωνω ζημιες χα χα χα . φιλε με το terios αν μια φορα οδηγισεις tigi , την αλλη μερα θα ποσταρεις στο χρονος παραλαβης ...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΠΟΡΙΕΣ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 22, 2009 12:59 am 
Gear Five
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Απρ 05, 2008 1:14 am
Δημοσ.: 7339
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Χωρίς σύνδεση
Καλώς τον φίλο τον telios. Οπως είπε και κάποιος φίλος παραπάνω, κανείς δεν αγοράζει αμάξι γιατί κάποιος τον πείθει. Για να τα σκάσεις τα ωραία σου λεφτουδάκια θα πρέπει από μόνος σου να το γουστάρεις πολύ και να μην σε νοιάζει η γνώμη κανενός. Οποια και αν είναι η επιλογή σου. Οπότε ποιος ο λόγος να κάτουμε να προσπαθούμε να σε πείσουμε, από τη στιγμή που μπορεί να προχωρήσεις στην αγορά του, και για τον χψζ λόγο κάτι να σε "χαλάσει' και να μετανοιώσεις την ώρα και τη στιγμή. Δεν είναι καλύτερα να πάρεις μόνος σου την όποια απόφαση και να έχεις και την ευθύνη της πράξης σου? new_thumright

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 22, 2009 9:51 am 
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 25, 2009 6:10 pm
Δημοσ.: 37
Τοποθεσια: Kοζάνη
Χωρίς σύνδεση
ZAX έγραψε:
telios έγραψε:
beerchug

ΑΣΤΟ....ΜΠΑΧΑΤΕΛΑ ΕΙΝΑΙ!!!....μονο σε κατηφορες παει ...και μαλιστα με μηδενικη καταναλωση!!!!

Εγώ σκέφτομαι να το πουλήσω……..κρίμα τα χρήματα που ξόδεψα…….. cry
Πέρα από την πλάκα πίστευα ότι το tigi είναι για ασφάλτινες διαδρομές και όχι για off road διαδρομές, σε αντίθεση με το terios το οποίο είχα και΄γω δοκιμάσει . Κάποια στιγμή ο σεβαστός ΖΑΧ μου είπε «μην υποβαθμίζεις το tiguan, έχει απίστευτες δυνατότητες»……….. ε λοιπόν έπειτα από μερικές εξορμήσεις διαπίστωσα ότι για τις ικανότητες ενός μέσου ανθρώπου καλό είναι το terios. Για όσους θέλουν κάτι παραπάνω (μία οδική συγκίνηση βρε αδερφέ) …………………. Εμείς την έχουμε νιώσει! speak_cool

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 22, 2009 10:54 am 
Gear Two

Εγγραφη: Παρ Οκτ 23, 2009 10:46 am
Δημοσ.: 211
Χωρίς σύνδεση
telios έγραψε:
beerchug

Καλημέρα,

Για τα προβλήματα:
Είμαι από τους "περίεργους" / καντέμηδες που το tigi του έβγαλε μερικά προβλήματα, τα οποία έχω ποστάρει και σε αντίστοιχο topic. Παρόλα αυτά νομίζω ότι πολλοί αναγνώστες κάνουν ένα ΣΟΒΑΡΟ ΛΑΘΟΣ.
Το γεγονός οτι σε (ας πούμε 20 άτομα) το αυτοκίνητο έβγαλε κάποιο πρόβλημα δεν σημαίνει ότι το συγκεκριμένο μοντέλο είναι προβληματικό. Σαν ποσοστό είναι αμελητέο και μπορεί να αποδοθεί είτε σε αστοχία υλικού (που είναι κάτι φυσιολογικό και μπορεί να μην ευθύνεται η icon_vw αλλά κάποιος προμηθευτής της), είτε οτι στατιστικά κάποια αυτοκίνητα στα τόσες χιλιάδες θα είναι "προβληματικά".

Συμβαίνει σε όλες τις μάρκες (πρόσφατα ένας φίλος και καθόλα οικογενειάρχης με όχι και ιδιαίτερα έντονες οδηγικές ανησυχίες αγόρασε ένα Subaru Forester 2.5T. Στα 15,000 klm του έσπασε ο κινητήρας...... ναι σε subaru..... ναι χωρίς έντονη οδήγηση..... ναι οδηγώντας σε ρυθμούς κίνησης εκείνη τη στιγμή. Στην αντιπροσωπεία του άλλαξαν τον κινητήρα επειδή είχε διαπιστωθεί οτι όλα τα μοντέλα που φόρεσαν μπιέλες από συγκεκριμένο προμηθευτή απλά διαλύονταν..!!)

Δυστυχώς μέχρι τώρα δεν έχω συναντηθεί με κανένα μέλος του Forum αλλά έχω συναντήσει πάρα πολλούς κατόχους tiguan και κανένας από αυτούς δεν έχει όχι τα προβλήματα που εντόπισα εγώ αλλά απολύτως κανένα. Αυτό σημαίνει οτι το ποσοστό των βλαβών εξαρτάται και από τη αντίληψή μας όταν διαβάζουμε κάτι. Γιατί αυτός που δεν έχει κανένα πρόβλημα μάλλον δεν θα ποστάρει τίποτα. Δυστυχώς δεν υπάρχει ψηφοφορία για τα προβλήματα εντός του site.

Αλήθεια, όλα τα άλλα αυτοκίνητα δεν έχουν βλάβες? Επειδή δεν υπάρχει forum για κάθε ένα αυτοκίνητο, σημαίνει αυτόματα ότι όλα τα άλλα αυτοκίνητα δεν παρουσιάζουν τίποτα? Και τι γίνεται με τις γενικές αξιολογήσεις για τη συχνότητα βλαβών ανά μάρκα και μοντέλο?

Για την τεχνολογία:
Έχω την εντύπωση, χωρίς να μπώ σε περισσότερες λεπτομέρειες, οτι αντιλαμβάνεσαι οτι η τεχνολογία (αν θες συνυπολόγισε και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά λειτουργίας του κινητήρα/πλαισίου/ανάρτησης/στησίματος στο δρόμο και όχι μόνο τα τεχνικά) του tiguan δεν έχει και πολύ σχέση με τους ιάπωνες ανταγωνιστές. Αυτό μπορεί να επεκταθεί και στη ποιότητα κατασκευής του εσωτερικού, ηλεκτρονικά gadgets που σου κάνουν εύκολη τη ζωή. Ένα αυτοκίνητο με ένα δοκιμασμένο αλλά μέτριο και ίσως ξεπερασμένο κινητήρα δεν μπορεί να συγκριθεί άμεσα με τον κινητήρα της χρονιάς που είναι κάτι νέο και συνεχώς βελτιώνεται. Έτσι και μόνο για να μάθουμε να συγκρίνουμε τα ίδια πράγματα.

No offence really..... παρόλα τα προβληματάκια δεν έχω μετανιώσει για την επιλογή μου που με αρκετά έξτρα μου κόστισε και αρκετά...

Cheers

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 22, 2009 11:03 am 
Gear Five
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Ιουν 30, 2008 5:31 pm
Δημοσ.: 9192
Τοποθεσια: Κυψέλη, Ακράτα, Βυζίτσα, Γαύριο
Χωρίς σύνδεση
tasos έγραψε:
No offence really..... παρόλα τα προβληματάκια δεν έχω μετανιώσει για την επιλογή μου που με αρκετά έξτρα μου κόστισε και αρκετά..

Ωραίο post, μπράβο Τάσο new_thumright

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 22, 2009 11:12 am 
Gear Five
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Ιουν 30, 2008 5:31 pm
Δημοσ.: 9192
Τοποθεσια: Κυψέλη, Ακράτα, Βυζίτσα, Γαύριο
Χωρίς σύνδεση
tasos έγραψε:
Δυστυχώς μέχρι τώρα δεν έχω συναντηθεί με κανένα μέλος του Forum αλλά έχω συναντήσει πάρα πολλούς κατόχους tiguan και κανένας από αυτούς δεν έχει όχι τα προβλήματα που εντόπισα εγώ αλλά απολύτως κανένα.

Δυστυχώς δεν υπάρχει ψηφοφορία για τα προβλήματα εντός του site.

Καλά που είναι όλοι αυτοί βρε Τάσο, κανένας δεν ήταν μέλος μας ? omg
Ψηφοφορία υπάρχει, δες εδώ new_thumright
viewtopic.php?f=12&t=285

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα  [ 828 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 83  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: