Ημερομηνία Τρί Φεβ 20, 2018 8:41 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 2 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα κινητήρα - όλα σε ένα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 15, 2017 7:59 pm 

Εγγραφη: Παρ Μαρ 05, 2010 12:04 pm
Δημοσ.: 34
Τοποθεσια: Π.Φάληρο
Χωρίς σύνδεση
Τελικά είναι να μην αρχίσεις με τα προβλήματα στο tiguan. Ετσι κι αρχίσεις σε πήρε η κάτω βόλτα για τα καλά.
Ξεκινάμε λοιπόν.
Μοντέλο 1.4 του 2010 με 60000 χλμ σε εθνικό δίκτυο τα περισσότερα.
Ολα τα service αντιπροσωπεία και το μόνο θέμα οτι
δεν το ξεκάπνιζα και ποτέ λόγω οικονομικής οδήγησης και οικογένειας. Οπως κι οτι πολλές φορές το πήγαινα για βενζίνη με άδειο ρεζερβουάρ.
Πρώτα βγήκε ένδειξη στο ταμπλό, για κινητήρα, που άναβε περιοδικά ,μετά διαπίστωσα ότι κάποιες φορές δεν άκουγα να ανοίγει το turbo,τέλος όταν μια μέρα ανεβαίνοντας την κατεχάκη με το ζόρι τα κατάφερα ,αποφάσσισα να πάω για έλεγχο.
Η αντιπροσωπεία μου μέτρησε χαμηλή συμπίεση σε 2 κυλίνδρους και μου είπε πάμε για αλλαγή πιστόνια κλπ 2500 €
Το πάω σε άλλο εξειδικευμένο συνεργείο και μου μετράει χαμηλή συμπίεση μόνο σε έναν κύλινδρο γυρω στο 9
Κόστος αλλαγής και των 4 πιστονιών φλατζες τόρνος κλπ 1300€.
Ταυτόχρονα ξεκινάει να κολλάει και το κλατς της τρόμπας νερού με αποτέλεσμα να χρειάζεται αλλαγή και η τρόμπα.
Του κάνω ένα ξεκάπνισμα κινητήρα με υδρογόνο μήπως σώσω τίποτα και το πάω σε τρίτο μάστορα αντιπροσωπείας για να μου πει μια γνώμη. Πλέον το τούρμπο δεν μπαίνει καθόλου κι έτσι καταλαβαίνουμε ότι πάμε για αλλαγή βαλβίδας n75 και για σκάστρα. Και μετά θα δούμε το θέμα της συμπίεσης αφού ενωμεταξύ δεν έχω ούτε ρεταρίσματα,ούτε κάψιμο λαδιών ουτε περίεργα με το ρελαντί.
Θα ήθελα την γνώμη σας για την περίπτωση.
Τι κοστολόγια έχουν αυτές οι βλάβες, είναι αξιόπιστες αντλίες νερού των 160 ευρώ που υπάρχουν στο εμπόριο;τι πιθανότητες έχω να γλυτώσω τουλαχιστον το άνοιγμα μηχανής αλλαγή πιστονιών κλπ. και πώς γίνεται να προκύψουν όλα αυτά μαζί την στιγμή που από το πρώτο άναμμα ενδειξης δεν έκανα πάνω από 200-300 χλμ.
Ευχαριστώ για τον χρόνο και τυχόν απαντήσεις...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα κινητήρα - όλα σε ένα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 24, 2017 6:59 pm 
Gear One
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Οκτ 09, 2013 2:29 pm
Δημοσ.: 59
Χωρίς σύνδεση
Αντλία νερού μην πάρεις φθηνή. Είναι automega ή άλλη κινέζικη και θα έχεις σύντομα πάλι πρόβλημα. Δώσε πίσω την παλιά και πάρε μία γνήσια. Κόστος γύρω στα 250.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα  [ 2 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση